Den kommende uge byder på en unik mulighed for at dykke ned i temaet omkring kunstig intelligens og dens betydning i vores moderne liv. Tre forskellige steder i Brædstrup vil være værter for et spændende foredrag streamet fra Aarhus Universitet.
Kunstig intelligens er i fokus, når professor i datalogi Kasper Green Larsen og professor i antropologi Andreas Roepstorff dykker ned i teknologiens muligheder og udfordringer. Kom og bliv klogere på de underliggende idéer i kunstig intelligens og hvordan denne teknologi kan forandre samfundet.
Tidspunkt: Tirsdag 18. november 2025, kl. 19:00
Sted: Foreningen for godt naboskab - Underrup & Torp, Torpvej 9, Underup, 8740 Brædstrup
Entré: Fri entré
Oplev et spændende foredrag der forklarer, hvordan kunstig intelligens har potentialet til at effektivisere vores hverdag og udfordrer vores samfund som vi kender det. Med indlæg fra både datalogi og antropologi bliver der lagt op til dybdegående diskussion.
Tidspunkt: Tirsdag 18. november 2025, kl. 19:00
Sted: Brædstrup Bibliotek, Niels Wongesvej 8, 8740 Brædstrup
Entré: Fri entré
Tag til foredrag i Grædstrup Kirkehus og hør, hvordan teknologier inden for kunstig intelligens former "livet som vi kender det" og hvilke fremtidsperspektiver, der venter. Få indsigt fra eksperter fra både datalogi og antropologi og bliv klogere på, hvad vi kan forvente af fremtiden.
Tidspunkt: Tirsdag 18. november 2025, kl. 19:00
Sted: Grædstrup Kirkehus, Grædstrupvej 57A, 8740 Brædstrup
Entré: Fri entré
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.