Lørdag den 24. maj 2025 kan bilentusiaster glæde sig til en dag på Pejsegården i Brædstrup, der byder på en storslået samling af Triumph-biler. Programmet for dagen inkluderer et billede-foredrag med hele 400 billeder, samt fremvisning af Triumph-film. Besøgende får også mulighed for at nyde en pause med kaffe og kage.
Programmet starter kl. 12.00 med åbningsceremoni og salg af sandwich, efterfulgt af det første billede-foredrag kl. 14.00. Efter en pause kl. 15.15, hvor kaffe og kage serveres, fortsætter programmet med det andet billede-foredrag frem til kl. 17.00, når arrangementet rundes af.
Sted: Pejsegården i Brædstrup, Søndergade 112, 8740 Brædstrup
Entré: Billetpris 195 kr – inkluderer foredrag, film, og forfriskninger
Overnatning: Hotel Pejsegården tilbyder 10% rabat på overnatninger for deltagere
Søndag den 25. maj er dagen for de aktive, der ønsker at opleve Brædstrups naturskønne omgivelser til fods. Denne 20 km lange vandretur starter ved Underup Kirke kl. 10.30 og fører deltagerne over den ikoniske Genfundne Bro og videre til Tønning Kirke.
På ruten gennem Bakkelandet kommer deltagerne tæt på naturen, inden turen slutter ved Klostermølle. Herfra vil der være arrangeret transport tilbage til startpunktet ved Underup Kirke.
Mødested: Underup Kirke, Bygaden 9, 8740 Brædstrup
Medbring: Madpakke og drikkevarer
For yderligere information, kontakt Ove Sølvsten på tlf.: 61 69 47 68
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.